cardiosports

تغذیه روز تمرین کاردیو-قدرتی-استراحت

روز کاردیو، قدرتی و استراحت چه باید بخوریم؟

تغذیه روز تمرین کاردیو قدرتی استراحت

روز کاردیو

قبل از تمرین: اگر سه ساعت قبل از تمرین تان می خواهید وعده غذایی شامل:کربوهیدرات ها، پروتئین و چربی ها میل کنید، پیشنهاد ما غذای تهیه شده از پوست سیبزمینی شیرین همراه با تخم مرغ است. اگر قصد دارید ۱ ساعت قبل از تمرین تان، چیزی بخورید، مکمل یا اسموتی که حاوی پروتئین و کربوهیدرات باشد، اما فیبر کمی داشته باشد را انتخاب کنید، تا برای هضم نیز آسان تر باشد.

هنگام تمرین: با نوشیدن آب و نوشیدنی های الکترولیت، بدنتان را در آب وهوای گرم هیدراته نگهدارید. اگر فعالیت تان بیشتر از ۹۰ دقیقه طول خواهد کشید، یک نوشیدنی ورزشی حاوی کربوهیدرات ( مثلا می توانید شکر و کمی نمک را با آب مخلوطکرده تا یک نوشیدنی الکترولیت درست کرده باشید)، همراه خودتان داشته باشید. بیشتر افراد با توجه به بدن و متابولیسم شان، ۳۰ تا ۶۰ کربوهیدرات در ساعت میسوزانند.

بعد از تمرین: سعی کنید ۴۵ تا ۶۰ دقیقه بعد از تمرین، چیزی نخورید، تا چربی سوزی بدنتان افزایش یافته و به بالاترین حد خود برسد. تغذیه بعد از تمرین تان باید حاوی کربوهیدرات ها و پروتئین بوده که نسبت ۳ به ۱ را نیز رعایت کند. نیازی نیست که از خوراکی های کربوهیدرات داری استفاده کنید که برای هضم آسان هستند، هر چند که این خوراکی های حاوی کربوهیدرات، سریعتر می توانند گلیکوژن ذخیره ای تان را که طی ورزش مصرف شده است، جایگزین کنند. با اینحال،  اگر قصد دارید تا در روز، ۲ بار تمرین کنید، باید بعد از تمرین اول تان، یک وعده غذایی سریع میل کنید. از این رو خوراکی سالاد آووکادو نخود میتواند انتخاب مناسبی باشد.

 

روز تمرینات قدرتی

تغذیه روز تمرین کاردیو قدرتی استراحت

قبل از تمرین: اگر سه ساعت قبل از تمرین تان می خواهید وعده غذایی شامل:کربوهیدرات، پروتئین و چربی ها میل کنید، پیشنهاد ما غذای تهیه شده املت تونسی شاک شوکا است. اگر قصد دارید ۱ ساعت قبل از تمرین تان، چیزی بخورید، مکمل یا اسموتی که حاوی پروتئین و کربوهیدرات باشد، انتخاب مناسبی است.

هنگام تمرین: آمینو اسیدهای زنجیری شکل (BCAAs) مانند: لوسین، ایولولین و والین میل کنید. این سه آمینو اسید برای ساخت بلوک های سازنده پروتئین ماهیچه ای ضروری هستند. از آنجا که نیازی نیست تا مکمل های BCAA هضم شوند، از کبد عبور کرده و مستقیما وارد جریان خون می شوند تا به عضلات منتقل شوند. خوردن BCAA طی ورزش نشان داده است که سرعت سنتز پروتئین را بالا برده و میزان آسیب عصلانی بعد از تمرین را نیز کاهش می دهد.

بعد از تمرین: ۱۵ تا ۳۰ دقیقه بعد از تمرین قدرتی تان، شروع به خوردن کنید. شما باید مواد مغذی را بخورید که به سرعت، سوخت مورد نظر عضلات تان را تامین کرده و به آنها اجازه رشد بیشتری را بدهد. خوردن پروتئین بعد از ورزش، می تواند باعث تحریک سنتز پروتئین و افزایش سرعت ریکاوری و سازگاری شود.

 

روز استراحت

تغذیه روز تمرین کاردیو قدرتی استراحت

روز استراحت، بهترین روز برای امتحان کردن غذاهای کم کربوهیدرات است. در روز استراحت، نیازی نیست که پروتئین اضافه ای به رژیم غذاییتان اضافه کرده و یا ذخیره کربوهیدرات تان را بالا ببرید. اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی چربی های سالم مانند: روغن نارگیل، روغن زیتون میل می کنید. چربی هاسرعت هضم غذا را پایین می آورند، اما این چیزی نیست که در روزی که فعالیتی ندارید،نگرانش باشید. در روز استراحت می توانید کمی از سخت گیری هایتان دوری کنید. البته این به این معنی نیست که غذاهای ناسالم بخورید. برای مثال میتوانید دستور غذای پیتزای کم کربوهیدرات را ببینید.

در حالی که باید توجه داشته باید که هر روز باید از سه گروه مواد مغذی مانند: چربی ها، پروتئین و کربوهیدرات ها استفاده کنید، باید به یک سری نکات نیز که در ادامه آورده می شوند توجه داشته باشید:

  • در روز تمرین کاردیو تان باید مطمئن شوید که به اندازه کافیکربوهیدرات خورده اید، چون کربوهیدرات ها برای تمرینات طولانی مدت و همچنین بالابردن شدت تمرینات در زمان کوتاه مناسب هستند.
  • ۴۵ تا ۶۰ دقیقه بعد از تمرین کاردیوتان، هیچ چیزی میل نکنید تا چربی سوزی تان به بالاترین حد خود برسد.
  • در روز تمرین قدرتی تان باید به اندازه کافی پروتئین میل کرده باشید. خوردن پروتئین کافی به شما کمک خواهد کرد تا صدمات وارده به عضلات کمتر شده و سریعتر بتوانند ریکاوری شوند. همچنین آمینو اسید بدنتان را تامین کرده که می تواند توانایی ساخت عضلات را افزایش دهد.
  • ۱۵ تا ۳۰ دقیقه بعد از تمرین قدرتی تان شروع به خوردن کنید تا عضلات تان بتوانند ریکاوری کرده و بازسازی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام
من رسول علی بابایی نماینده فدراسیون بین المللی کاردیو هیت - بادی ویت اکسرسایز در ایران
کاردیو هیت عضو رسمی سازمان ورزش همگانی تافیسا در رده بین المللی مورد تایید جنبش المپیک است هدف اصلی فدراسیون بین المللی کاردیو هیت توسعه ورزشهای همگانی و تلاش برای سلامت قلب برای عموم مردم در سراسر جهان است
با توجه به اینکه کاردیو هیت در جهان نام بزرگی دارد و مانند سایر ورزش ها به تبلیغ و معرفی نیاز ندارد ، هدف انجمن بین المللی کاردیو هیت ترویج و توسعه هرچه بیشتر تمرینات ورزشی کاردیو در سراسر جهان است
کاردیو هیت برای همه ورزشکاران سراسر دنیا نامی آشنا است، همچنین توسط مردم بهتر درک و تجربه می شود
وقتی کاردیو هیت را در گوگل سرچ می کنید ، به وضوح می بینید که کاردیو در جهان چقدر بزرگ و محبوب است وبیش از یک میلیارد نفر کاردیو هیت را در گوگل دنبال میکنند و بسیاری از سایت ها مقالات و کلیپ های ویدئویی آموزشی را درباره کاردیو هیت به اشتراک گذاشتند
از آنجا که بیماری قلبی مهمترین علت مرگ و میر در انسان شناخته شده است ، توسعه تمرینات ورزشی کاردیو هیت در جهان می تواند به سلامت مردم کمک زیادی کند
من کتابی با عنوان کاردیو هیت صفر تا صد تالیف نموده ام که این کتاب با استقبال خوبی روبرو خواهد شد
در این کتاب، من کاردیو هیت را با سایر ورزش ها در زمینه بهداشت و توسعه ورزش در بین مردم مقایسه کردم
کاردیو هیت به دلیل تنوع زیاد در انجام مانورها و سبک های مختلف می توانند افراد زیادی را به ورزش جذب کنند و این تنوع در سایر ورزش ها دیده نمی شود. و از طرف دیگر، با توجه به اینکه کاردیو هیت تمرینات خاصی در زمینه قلب و عروق دارد ، استفاده از کاردیو هیت در سایر ورزش ها بسیار مهم است
بسیاری از سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی در زمینه سلامت و جلوگیری از مشکلات قلبی از فدراسیون بین المللی کاردیو هیت با شعار قلب سالم برای همه پشتیبانی خواهند کرد
بهترین آرزوها برای شما